top of page
İlkokul 1. sınıf Velisine Mektup Var! :
Okul Kaygısını Nasıl Yenebiliriz?


Letter for the Parents of 1st Graders! :
How to Ease Back To School Stress?
Sevgili İlkokul 1. Sınıf Velileri;

 

Psikolojik açıdan sağlıklı bir ilkokul başlangıcı, çocuğunuzun önündeki eğitim hayatı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Okul öncesi dönemden okul çağı döneme geçmeye hazırlanan çocuğunuz, geride bıraktığı eğlenceli okulöncesi dönemini terketmenin üzüntüsünü yaşarken aynı zamanda önünde onu bekleyen okul dönemindeki “büyüme”yi üstlenme ve dönemin tüm gizemini keşfetmenin heyecanı içerisindedir. Dolayısıyla bu geçiş dönemi duygusal açıdan yüklü bir dönem olacaktır.

Okulun ilk haftalarında bu çocuklarımızda “okul kaygısı” yaşanabilir, ve bu beklenen bir durumdur. Özellikle kaygı yatkınlığı olan, yeni durumlara alışmakta zorlanan çocuklarda bu durum daha belirgin bir şekilde yaşanabilir. Bu dönemde çocuklar, “anneden ayrılamama, sınıfta yalnız kalamama, öğretmenine alışamama, okula gittiği zaman evine veya annesinin başına bir şey geleceğine inanma, okuldan korkma, arkadaş edinmekten korkma, tuvaletini yapamama ” gibi kaygılar içerisine girebilirler. Okul öncesi hazırlık sınıfına gitmemiş çocuklarda daha sık rastlanan bu durum, genellikle zaman içerisinde adaptasyon ile kaybolur ve gerekli uyum sağlanır.

 

Bu ilk adımın doğru ve en az riskle atlatılması için biz uzmanların desteğinin yanında size de evde uygulayabileceğiniz kısa öneriler vermek isterim;

 

Okul başlamadan evvel çocuğunuzla ileriki günlerde hissedebileceği endişe ve kaygılar hakkında muhakkak konuşun. Bu kaygıların çok normal olduğunu ona anlatmaya çalışın. Bu sohbet sırasında, soğukkanlı ve sakin kalabilmek önemlidir. Siz de bazı konularda kaygılıysanız (ki bu normaldir) sohbetiniz sırasında, çocuğunuza bu ruh halinizi yansıtmamaya çalışın. Çocuğunuz sizden güç alacaktır, ve bu onda güven duygusunu uyandıracaktır. Aynı zamanda, ona öğüt vermeden “yaşadıkça birlikte keşfedeceğiz, biz senin yanındayız!” mesajını iletmeye çalışın. Çocukların duygu durumları onların fiziksel sağlıkları ile sürekli etkileşim halinde olduğundan, okul başlamadan doktor kontrollerini (özellikle göz ve işitme) muhakkak yaptırmanızı öneririz. Okulun başlamasına bir kaç gün kala, yaz döneminde iyice esnekleşmiş olan uyku ve yemek saatlerini düzene sokabilirsiniz. Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zamanın da okul başlamadan azaltılması yararlı olacaktır. Hazırlık günlerinde motivasyonunu arttırmak için, kendi zevkine uygun eğitim malzemelerini birlikte seçip satın almanızda yarar vardır. Zaman zaman, kendi çocukluğunuzda okulda yaşadığınız ilk günlerden, okul geçiş dönemlerinden örnekler vermeniz, onda “yalnız olmadığı” hissini uyandıracak ve onu rahatlatacaktır. Son olarak, okulun ilk günü okula birlikte gidip, öğretmen ve gerekirse arkadaşlarıyla tanışmayı da birlikte gerçekleştirmeniz, ilk günü en az riskle bitirmenizi sağlayacaktır. 

 

 

Uzm. Psk. Ruti Asa

09.2014

 

 

 

 

 

bottom of page